Filistin’i tanıyan İspanya, İsrail’i çıldırttı: Soykırımın ortağı oldular

Filistin’i resmen devlet olarak tanıyan İspanya, İsrail’in tepkisini çekti. Tel Aviv, Başbakan Pedro Sanchez’i hedef tahtasına oturttu.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Filistin’i resmen tanıdığı için Sanchez’i eleştirdi.

Katz, “Nehirden denize özgür Filistin” sloganını kullanan İspanya Başbakan Yardımcısı Yolanda Diaz’ın görevden alınması gerektiğini de savundu.

Sanchez’e ‘soykırım’ suçlaması

İspanya Başbakanı Sanchez’e tepki gösteren Katz, söz konusu liderin “Yahudi soykırımını kışkırtmanın ortağı” olduğunu iddia etti.

Filistin devletini tanıdıklarını söyleyen Sanchez, attıkları adıma ilişkin, “Kimseye karşı aldığımız bir karar değil.” demişti.

“Bizi ayıramazsınız”

İsrailli Bakan ayrıca, “İsrail halkı ve İspanyol halkı dost canlısı insanlardır.” derken Sanchez ve Diaz’ı hedef aldı. “Bizi ayırmanıza izin vermeyeceğiz.” ifadesini kullandı.

Bu açıklamalar, İsrail’in geçen hafta İspanya’nın Norveç ve İrlanda ile birlikte Filistin devletini resmen tanıyacağı haberinin ardından geldi.

Büyükelçileri geri çağırdılar

İsrail, üç ülkedeki büyükelçilerini geri çağırdı. İspanya’nın Kudüs konsolosluğuna, işgal altındaki Batı Şeria’daki Filistinlilere yönelik hizmetlerini durdurma talimatı verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x